Charakterystyka Waltera Sonnenbrucha - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Walter Sonnenbruch jest niemieckim profesorem, międzynarodowym autorytetem w dziedzinie biologii. Jest to mężczyzna w średnim wieku, ojciec trojga dzieci, mąż Berty. Jako człowiek cieszy się ogromnym szacunkiem otoczenia oraz sympatią współpracowników. Postrzegany jest jako osoba prawa i godna zaufania.

Profesor Sonnenbruch jest wybitnym intelektualistą, wykształconym i bezgranicznie oddanym pracy. Poznajemy go w dniu jubileuszu trzydziestolecia pracy naukowej. Sam o sobie mówi, że jest „uczciwym Niemcem”, który nie ma sobie nic do zarzucenia. Jest zdecydowanym przeciwnikiem hitleryzmu, lecz od chwili wybuchu wojny poprzestał jedynie na wygłaszaniu wzniosłych haseł antyfaszystowskich w domowym zaciszu i wycofaniu się z życia towarzyskiego, ponieważ nie może spojrzeć prosto w oczy swoim zagranicznym przyjaciołom z okupowanych krajów. Jako „uczciwy Niemiec” wstydzi się za swój ogarnięty szaleństwem naród. Uważa, że „prawdziwe Niemcy” są w nim i pragnie zachować te ideały na czasy po wojnie. Przed wybuchem wojny określał siebie mianem obywatela Europy i był z tego dumny.

Walter Sonnenbruch jest człowiekiem samotnym, zagubionym i odizolowanym od rzeczywistości. Jako przeciwnik faszyzmu za największą hańbę swojego życia uważa najmłodszego syna, Willego, oficera SS. Nie zgadza się z poglądami politycznymi żony i syna, którzy uważają go za dziwaka, egoistę i pedanta. Berta mówi o naukowcu, że „nosi on w sobie jakiś niewidzialny pancerz, skorupę, przez którą nie przenika nic i nikt”. Syn otwarcie określa go jako tchórza. Jedynie córka, Ruth, okazuje ojcu wyrozumiałość, twierdząc, że jest on „odwrócony plecami do życia”. Profesor Sonnenbruch przyjął postawę bierną, bez jakiegokolwiek angażowania się w sprawy wojny, dając milczące przyzwolenie na okrucieństwo swojego narodu. To wyalienowanie sprawia, że stał się człowiekiem zgorzkniałym i wewnętrznie rozdartym.

Sonnenbruch ostatecznie przegrywa jako człowiek – ponosi moralną klęskę. Niemoc w sytuacji, kiedy w jego domu zjawia się potrzebujący pomocy Peters, uświadamia mu, że do tej pory swoją postawą wyrażał zgodę na otaczające go zło. Dopiero wówczas okazuje się, kim w rzeczywistości jest naukowiec – człowiekiem słabym psychicznie, tchórzliwym, niezdolnym do jakiegokolwiek działania. Potrafi jedynie zaoferować Joachimowi Petersowi pieniądze, by jak najszybciej pozbyć się niewygodnego dla siebie gościa. W milczeniu obserwuje córkę, która jako jedyna decyduje się pomóc zbiegowi, nie potrafi nawet zaprotestować, kiedy syn chce wydać Petersa w ręce policji. Wizyta ta burzy jego wewnętrzny spokój i odsłania brutalną prawdę – badania naukowe biologa były wykorzystywane przez hitlerowców do mordowania ludzi, o czym nie chciał wiedzieć. Słowa byłego asystenta odpiera egoistycznym „mnie to nie obchodzi, ja pracuję wyłącznie dla nauki”. Postać profesora Sonnenbrucha nie wzbudza sympatii. Chociaż uważał się za „uczciwego Niemca”, chociaż nie mordował ludzi, to swoją bierną postawą również zaliczał się do grona ludzi współodpowiedzialnych za okrucieństwa wojny. W sytuacji, kiedy mógł udowodnić, że rzeczywiście potrafi sprzeciwić się złu, pomagając Petersowi, okazał się kimś słabym i tchórzliwym, skupionym wyłącznie na trosce o własny spokój. Myśląc o Walterze Sonnenbruchu można jedynie odczuwać litość dla człowieka, który potrafił dostrzec zło i posiadał szczytne ideały, lecz był zbyt bezradny, by zacząć aktywnie działać.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie
2  Motywy literackie w „Niemcach”
3  Wyjaśnienie tytułu dramatu KruczkowskiegoKomentarze: Charakterystyka Waltera Sonnenbrucha

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-11-07 21:48:42

Praca według mnie bardzo dobra ,jeszcze nie wiem co za nią dostanę w szkole ale bardzo mi się podoba.Zawarte jest w niej bardzo bogate słownictwo i logiczne, sensowne zdania GRATULACJE DLA AUTORA
Streszczenia książek
Tagi: