Obraz Niemców w dramacie Kruczkowskiego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Willi Sonnenbruch, najmłodszy syn profesora, jest oficerem SS w okupowanej Norwegii. Aktywnie uczestniczy w wojnie, stojąc po stronie faszyzmu i mordując ludzi. Ślepo wierzy w potęgę Niemiec, a swych rodaków uważa za wszechwładnych i pedantycznych. Jest wytworem hitlerowskiej propagandy – wychowany w szeregach Hitlerjugend, stał się człowiekiem okrutnym i bezwzględnym. Potrafił doskonale wykorzystywać swoją wysoką pozycję w Norwegii, bez skrupułów katował ludzi, mordował, wykazywał się brakiem jakichkolwiek ludzkich uczuć. Rozmowa z panią Soerensen uwidacznia wszystkie wady młodzieńca – człowieka zakłamanego, obłudnego, bezdusznego, który pod maską dobrego wychowania ukrywał prawdziwe cechy swojego charakteru. Postawa Willego Sonnenbrucha odzwierciedla zachowanie hitlerowców w czasach II wojny światowej.

Postawę Ruth Sonnenbruch początkowo trudno określić. Młoda artystka, korzystająca z przywilejów Niemiec, podróżuje po Europie, w poszukiwaniu „mocnych wrażeń”. Jest obserwatorką, która dystansuje się od otaczającej ją rzeczywistości. We Francji z własnego wyboru zastępuje Fanchette podczas egzekucji partyzantów i tak naprawdę nie wiadomo, czy czyni to z litości, by dziewczyna nie patrzyła na śmierć swojego ojca, czy też jest to okazja do przeżycia czegoś emocjonującego. Ruth jako jedyna potrafi przełamać swoją bierność i w trudnej sytuacji, jaką jest zjawienie się w domu rodziców Joachima, przełamuje narzucony przez siebie dystans i pomaga zbiegowi. Jest przekonana, że tak właśnie powinien postąpić jej ojciec, gdyby nie był tak słabym człowiekiem. Nie wycofuje się z pomocy nawet w chwili, kiedy w domu zjawiają się policjanci i musi z nimi wyjść, choć mogłaby ocalić siebie, wydając, ukrywającego się w jej pokoju Petersa. Postawa Ruth Sonnenbruch udowadnia, że wśród biernych Niemców byli również tacy, którzy potrafili w trudnych chwilach postąpić z godnością i wykazać się chęcią ocalenia drugiego człowieka, nawet kosztem swojego własnego życia.

Żandarm Hoppe nie należy do rodziny profesora Sonnenbrucha, lecz można go określić jako reprezentanta tych, którzy zostali siłą wdrożeni w system totalitarny i zmuszeni do biernego i ślepego posłuszeństwa. Ten prosty człowiek, tęskniący za czasami, kiedy w spokoju pracował jako woźny na uniwersytecie, w czasach wojny zdołał zachować resztki człowieczeństwa. Na widok żydowskiego chłopca, okazuje litość, lecz przepisy zmuszają go do zamordowania dziecka. Tak właśnie musieli postępować ci, którzy zostali wbrew sobie wcieleni do wojska i musieli służyć ojczyźnie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - plan wydarzeń
2  Wyjaśnienie tytułu dramatu Kruczkowskiego
3  Wybór pomiędzy dobrem a złem na podstawie „Niemców” Leona KruczkowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Obraz Niemców w dramacie Kruczkowskiego    Tagi: