Wybór pomiędzy dobrem a złem na podstawie „Niemców” Leona Kruczkowskiego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bardziej wrażliwą na ludzką krzywdę jest siostra Willego, Ruth Sonnenbruch. Artystka, która uważa, że żyje wyłącznie tak, jak tego chce i pragnie jedynie „mocnych wrażeń”, zgadza się iść zamiast Fanchette na egzekucję francuskich partyzantów, wśród których jest ojciec dziewczyny. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czym wówczas kierowała się – chęcią odczucia „mocnych wrażeń” czy też litością dla Francuzki, która musiałaby patrzeć na śmierć ojca. Ruth nieświadomie dokonała wyboru między dobrem a złem – jej decyzja sprawiła, że Fanchette nie musiała uczestniczyć w egzekucji.

Wyboru między dobrem a złem musi dokonać rodzina Sonnenbruch w chwili, kiedy w ich domu pojawia się uciekinier z obozu jenieckiego, Joachim Peters, szukający pomocy u człowieka, którego uważał niegdyś za swojego przyjaciela. Jego nieoczekiwane pojawienie się burzy wewnętrzny spokój profesora. Walter Sonnenbruch przez lata wojny starał się izolować od otaczającej go rzeczywistości, uważając się za uczciwego Niemca. Swoją bierną postawą i wbrew własnym poglądom, że skoro nie uczestniczy w szaleństwie swojego narodu nie ma sobie nic do zarzucenia, przez cały czas dokonywał wyboru między dobrem a złem. Złem, które otaczało go ze wszystkich stron i które uosabiał jego syn Willi, oficer SS. We własnym przekonaniu naukowiec uważał, że wybiera dobro – wstydzi się za czyny Niemiec, przechowuje w sobie ważne niegdyś wartości. W rzeczywistości wybierał jednak zło – złem było przecież dawanie milczącego przyzwolenia na dziejące się wokół okrucieństwo. Błędy jego wyborów uświadamia mu Peters, któremu sparaliżowany strachem i własną niemocą profesor nie jest w stanie pomóc.

Zupełnie inaczej zachowuje się Ruth, która przejmuje inicjatywę, przekonana, że jej ojciec w innej sytuacji z chęcią wyciągnąłby pomocną rękę. Dziewczyna postanawia ukryć zbiega w swoim pokoju i nie wycofuje się nawet w chwili, kiedy w domu zjawia się policja. Młoda artystka znajduje w sobie więcej sił niż jej ojciec, „uczciwy Niemiec”, i poświęca swoją wolność w imię czegoś, czego nie potrafi sama sprecyzować. Swoje postępowanie tłumaczy faktem, że zawsze robiła to, co chciała i nigdy nie stanęła jednoznacznie ani po stronie faszystów, ani ich przeciwników. Pozostali członkowie rodziny Sonnenbruch (Berta, Willi i Liesel) wybierają zło – pomoc Petersowi godzi w ich niemiecki honor i jest sprzeczna z przekonaniami o wyższości hitlerowskich Niemiec, z których są tak dumni. Liesel bez skrupułów składa doniesienie na policję, narażając swoją rodzinę. W ten sposób mści się za śmierć męża i dzieci. Nawet Joachim Peters musi dokonać wyboru między dobrem a złem. Jest świadomy tego, iż mógłby ocalić Ruth oddając się w ręce policji, lecz uważa, że są sytuacje, w których należy poświęcić życie jednego człowieka, by ocalić innego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motywy literackie w „Niemcach”
2  Charakterystyka Ruth Sonnenbruch
3  Krytyka literacka o „Niemcach” Leona KruczkowskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Wybór pomiędzy dobrem a złem na podstawie „Niemców” Leona Kruczkowskiego    Tagi: