„Niemcy” na scenach polskich i niemieckich - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Realizacja dramatu na deskach sceny teatralnej stanowi sprawdzenie jego wartości artystycznych. „Niemcy” Leona Kruczkowskiego charakteryzują się doskonałymi walorami kompozycyjnymi i niosą ze sobą wysoką wartość ideową i artystyczną. Sztuka wystawiana była na wszystkich scenach polskich teatrów zawodowych i amatorskich. Grano ją również w kilkudziesięciu miastach: w Paryżu, Wiedniu, Pradze, Cieszynie Czeskim, Bratysławie, Budapeszcie, Helsinkach, Moskwie, Londynie, a nawet w Tokio.

Prapremiera sztuki odbyła się 22 października 1949 roku w Krakowie w Starym Teatrze imienia Heleny Modrzejewskiej. Przedstawienie przygotował Bronisław Dąbrowski, doskonale odzwierciedlając zamierzenia sceniczne autora. Henryk Vogler, analizując inscenizację dramatu, szczególną rolę zwrócił na teatralność widowiska: „W ogólnej ocenie stwierdzić wypada, że mimo niektórych zastrzeżeń krakowska prapremiera musi być uznana za jedno z najdonioślejszych powojennych wydarzeń artystycznych. Widowisko – któremu Jan Kosiński dał oprawę dekoracyjną o zwięzłej, ale przejmującej nastrojowości – jest świadectwem, że dzisiejszy dramat i teatr polski, sięgając po najżywotniejsze współczesne problemy społeczne i polityczne, potrafi dać im prawdziwie artystyczny wyraz, bez uciekania się do łatwiejszych, ale i mniej zobowiązujących reportażowych form.”. Równie doceniona została wrocławska premiera dramatu z 29 października 1949 roku w reżyserii Maryny Broniewskiej. Recenzję przedstawienia napisał Leszek Goliński: „Dublowanie wielu ról, staranna reżyseria, doskonała obsada – stworzyły z wrocławskich „Niemców” widowisko atrakcyjne i stojące na wysokim poziomie artystycznym. Przyczyniają się do tego również proste i oszczędne ze względu na szczupłość sceny dekoracje Marcina Wenzla.”. Kolejną ważną była inscenizacja warszawska na scenie Teatru Narodowego, która odbyła się 5 listopada 1949 roku, w reżyserii Erwina Axera.

Ważnym wydarzeniem stało się wystawienie dramatu Leona Kruczkowskiego na scenach niemieckich ze względu na reakcję tamtejszej publiczności na problematykę niemiecką, ujętą przez polskiego pisarza. Premiera odbyła się w Berlinie w Deutsches Theater Kammerspiele 29 października 1949 roku pod zmienionym za zgodą autora tytułem: „Rodzina Sonnenbruck”. Edward Osmańczyk, który był na berlińskiej inscenizacji podsumował ją następująco: „Kruczkowski pierwszy dał schemat upadku przeciętnej rodziny niemieckiej. I to jest jego największą zasługą. To jest lustro, w którym dziś może ujrzeć się prawie każdy Niemiec – powiedział mi mój znajomy, stary berlińczyk, po premierze „Rodziny Sonnenbruck”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki w dramacie „Niemcy”
2  Charakterystyka Ruth Sonnenbruch
3  Motywy literackie w „Niemcach”Komentarze
artykuł / utwór: „Niemcy” na scenach polskich i niemieckich    Tagi: