Po chwili wraca do rozmowy o synu kobiety. Pani Soerensen odpowiada, że wspomniano jej, iż to właśnie Willi zajmuje się jego sprawą i dopytuje się, czy sprawa chłopca jest poważna. Mężczyzna oznajmia jej, że syn uważa, iż to, co robił, jest bardzo poważne i pyta, czy kobieta ma wątpliwości, co do winy młodzieńca. Pani Soerensen mówi cicho, że zaczyna mieć wątpliwości, czy postąpiła właściwie, przychodząc do Sonnebrucha. Z rozpaczą dodaje, że jej syn nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji i od dziecka był egzaltowanym chłopcem. Nie wie, czy jego postępowanie było naiwne i dziecinne, lecz ma nadzieję, że Willi zrozumie to, gdyż jest zaledwie o kilka lat starszy od Chrystiana. Mężczyzna przerywa jej, mówiąc, że jest Niemcem. Pani Soerensen ze zgrozą pyta, czy to aż taka różnica. Sonnebruch odpowiada, że jej syn działał na szkodę narodu niemieckiego, o czym kobieta najwyraźniej nie pamięta. Pani Soerensen ze spokojem odpowiada, że naród niemiecki nie mieszka w Norwegii. Willi wybucha brutalnym śmiechem. Stwierdza, że kobieta najwyraźniej zapomniała, w jakiej sprawie przyszła do niego.
Pani Soerensen z trwogÄ… dopytuje siÄ™, czy jest szansa na uratowanie jej syna. Sonnebruch, udajÄ…c uprzejmość, pyta, czy Å›wiadomie zaÅ‚ożyÅ‚a naszyjnik, wybierajÄ…c siÄ™ do niego. Kobieta bez chwili namysÅ‚u potwierdza jego przypuszczenie. WyjaÅ›nia, że do tej pory zakÅ‚adaÅ‚a naszyjnik w wyjÄ…tkowych chwilach, traktujÄ…c klejnoty jak przedmiot, przynoszÄ…cy szczęście. Willi, bawiÄ…c siÄ™ naszyjnikiem, odpowiada, że nadszedÅ‚ czas, by wyjaÅ›nić sprawÄ™ jej syna. Chrystian Föns okazaÅ‚ siÄ™ zuchem i tego dnia, rankiem, uciekÅ‚. OszoÅ‚omiona pani Soerensen z trudem powstrzymuje radość. Nie wierzy w sÅ‚owa Niemca, próbuje zrozumieć jego spokój. Willi mówi, że jej syn nie stanowi żadnego niebezpieczeÅ„stwa dla Rzeszy Niemieckiej. Kobieta dziÄ™kuje mu, dodajÄ…c, że jest wdziÄ™czna za informacjÄ™, której nie musiaÅ‚ jej przekazywać. Å»yczy, aby naszyjnik przyniósÅ‚ szczęście osobie, która bÄ™dzie go nosiÅ‚a i wychodzi.
Oznacz znajomych, którym może się przydać
strona: - 1 - - 2 - - 3 - - 4 - - 5 - - 6 - - 7 - - 8 - - 9 - - 10 - - 11 - - 12 - - 13 - - 14 - - 15 - - 16 - - 17 - - 18 -
Dowiedz się więcej
1 Krytyka literacka o „Niemcach” Leona Kruczkowskiego
2 Niemcy - streszczenie w pigułce
3 Charakterystyka Williego Sonnenbrucha
2 Niemcy - streszczenie w pigułce
3 Charakterystyka Williego Sonnenbrucha
Komentarze
artykuł / utwór: Niemcy - streszczenie

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>


Tagi: